Kovács Ágnes csak ötödik lett 200 mellen
------------------------------------------------------------
forrás: , [origo] 2004.05.15

Mindössze az ötödik helyen csapott célba kedvenc távján Kovács Ágnes, a 200 méteres mellúszás olimpiai, világ- és Európa-bajnoka. A madridi Eb 100 méteres pillangóúszásában Gáspár Zsolt a hetedik lett. Risztov Éva a legjobb idővel jutott döntőbe 200 m pillangón, ugyanebben a számban Boulsevicz Beatrix is finalista, csakúgy, mint 50 m háton Szepesi Nikolett.

Áginak esélye sem volt

A kora esti programban a magyar érdekeltségű versenyek sorában először a női 200 m mell döntőjének mezőnye rajtolt el, ebben a számban nem is olyan régen még Kovács Ágnes abszolút esélyesnek számított, olimpiát, világ- és Európa-bajnokságokat nyert. Most Madridban be kellett érnie az 5. hellyel. Gáspár Zsoltnak a 100 m pillangó fináléjában a 7. hely jutott.

Kovács - aki az Európa-csúcs őrzője 2000 óta 2:24.03 perccel - egy pillanatig nem tudott veszélyes lenni az élen úszókra, az első három között egyik fordulónál sem volt ott, s a célba csak az ötödik idővel - egy erősen közepes, 2:30.29 perccel - érkezett be, a 2:27.25-tel győztes osztrák Jukictól jelentősen lemaradva.

A következő döntőben eleve nem lehetett várni dobogós helyezést, nem is lett meg, de nem érheti rossz szó Gáspár Zsoltot, aki tisztes helytállással, 54.16 másodperces teljesítménnyel a hetedik helyet érdemelte ki.

Ami a selejtezőket illeti: előbb Szepesi Nikolett igazolta, hogy a jövőben is lehet, sőt kell számolni vele, hiszen az ifjú versenyző ismét beverekedte magát a legjobb nyolc közé: éppenséggel ugyan csak a 8. idővel (29.76 mp), de - s ez a lényeg - ott van a vasárnapi döntő mezőnyében.

Újfent tanúbizonyságát adta tehetségének a szintén 1987-es évjáratú Boulsevicz Beatrix is, aki a hetedik idővel (2:11.13 p) biztosította részvételét a 200 m pillangó döntőjében. Oda jutott be ő is, ahová a legjobb "percmutatóval" Risztov Éva került. A Bp. Spartacus klasszisa délelőtti idejéből majdnem egy másodpercet lefaragva 2:10.09 perccel iratkozott fel a 16 fős középdöntő végeredményét rögzítő lista legelejére.

Még az őt tavaly a szám barcelonai világbajnoki fináléjában legyőző lengyel Jedrzejczaknál is hamarabb ért célba. Ami nem rossz ómen a vasárnapi döntő előtt, még ha változatlanul a lengyel világelső is a fő esélyese az Európa-bajnoki címnek.

4x200 m gyors, Európa-bajnok:
Olaszország (Emiliano Brembilla, Matteo Pelliciari, Massimiliano Rosolino, Filippo Magnini) 7:11.93 perc
2. Oroszország (Makszim Kuznyecov, Jevgenyij Nacvin, Andrej Kapralov, Jurij Priljukov) 7:16.95
3. Fanciaország (Fabian Horth, Nicolas Kintz, Nicolas Rostoucher, Amaury Leveaux) 7:19.00
4. Görögország 7:21.26
5. Hollandia 7:24.68
6. Ukrajna 7:26.05
7. Dánia 7:29.23
8. Csehország 7:30.10.

Három magyar középdöntőzhet az úszó Eb-n

Magyar szempontból jól indult a madridi úszó Európa-bajnokság utolsó előtti napja: Risztov Éva és Bolsevicz Bea 200 m pillangón, Szepesi Nikolett pedig 50 m háton jutott be a középdöntőbe. Zubor Attilának ez nem sikerült, csak 25. lett 50 m gyorson.

A 11 fős magyar válogatottból hat emberre várt, vagy vár szakmai feladat szombaton: Kovács Ágnes a 200 m mell, Gáspár Zsolt pedig a 100 m pillangó esti döntőjében lesz érdekelt, négy társuk - Szepesi Nikolett, Risztov Éva, Boulsevicz Beatrix és Zubor Attila - ugyanakkor a vasárnapi finálés részvétel kiharcolása végett - első lépésként - már délelőtt vízbe szállt az M-86 nevű madridi uszodában.

A spanyol fővárosban 100 m háton negyedik, 200-on hatodik Szepesi a sprintszámban is remekül teljesített, s a kora esti középdöntőbe a hatodik legjobb teljesítménnyel, 29.91 mp-cel került be.

Hasonlóképpen cselekedett a 400 m gyorson itt, Madridban Európa-bajnoki ezüstérmes Risztov Éva is, aki a 200 m pillangón 2:11.02 perccel - világbajnoki ezüstérmeshez illően - a második időt produkálta a vb-aranyérmes, világcsúcstartó lengyel Otylia Jedrzejczak (2:10.83 p) mögött. A legjobb 16-ban van ugyanebben a számban Boulsevicz, a 100 m pillangó friss hatodik helyezettje is, aki szombat délelőtt éppen annyit adott ki magából, amennyi a továbbjutáshoz kellett. Ideje - 2:14.54 p - a teljes rangsorban amúgy a 15. helyre volt jó.

A leggyorsabb magyar úszónak, a 100-on kilencedikként végzett Zubornak nem az 50 méter a legerősebb távja, a rajtnál be is ragadt, így 23.42 másodperces idővel búcsúzott a további küzdelmektől.