Tovább remekelnek a magyar úszók Madridban
------------------------------------------------------------
forrás: , [origo] 2004.05.12

Kerékjártó Tamás az ötödik, Batházi István pedig a hatodik helyen végzett 200 m vegyesen a madridi úszó Európa-bajnokság szerdai napján. A középdöntőkből minden magyar kvalifikálta magát a csütörtöki fináléba: 200 m vegyesen Kovács Ágnes és Jakabos Zsuzsanna, 200 m mellen Bodor Richárd, 200 pillangón Cseh László is rajtkőre állhat.

Kerékjártó ötödik, Batházi hatodik lett 200 vegyesen

Igazán meggyőző teljesítménnyel jutott a csütörtök esti döntőbe 200 m vegyesen Kovács Ágnes és Jakabos Zsuzsanna, illetve 200 m mellen Bodor Richárd, valamint 200 pillangón Cseh László. A nőknél a szerdai középdöntőben egy futamban, s egymás egymás mellett is úszó magyarok közül pillangón és háton Jakabos vezetett, mellen azonban a műfaj olimpiai bajnok klasszisa átvette a vezetést és magabiztosan nyert, ifjabb honfitársnője pedig remek sprinttel a harmadikként érkezett be. A 2:16.17 perces idő Kovácsnak a finalisták között a második helyet eredményezte, nála jobbat csak a címvédő Klocskova úszott, míg Jakabos az összesítésben az ötödik idővel (2:17.03 perc) került be a legjobb nyolc közé.

Kitett magáért Bodor Richárd is, aki a szakadó esőben a 200 m mell második elődöntőjében harmadikként érintette a falat, s ami még kellemesebb meglepetés:  2:14.26 perces teljesítménye az összesítésben is harmadik helyet ért.

Cseh László is bejutott a döntőbe 200 m pillangón, a magyar versenyző jól kezdett a szám második középdöntőjében, aztán visszavett a tempóból, hogy a befejező ötvenet már ismét nagyobb fordulatszám mellett teljesítse. A hajrának köszönhetően másodikként csapott célba, az 1:58.90-es idővel pedig a negyedik legjobbként várhatja a csütörtöki finálét.

Ami a döntőket illeti: Kerékjártó Tamás az ötödik, Batházi István pedig a hatodik helyen végzett 200 m vegyesen, míg a 100 méteres gyorsúszás fináléjában meglepetésre kikapott a címvédő és világcsúcstartó holland Pieter van den Hoogenband, az aranyérmet az olasz Filippo Magnini szerezte meg.

A nők versenyében az ukrán Szvitlana Bondarenko nyert 100 m mellen, illetve a francia Malia Metella a 100 m gyorson. A női 800 m gyorson hazai sikernek örülhettek a spanyolok, Erika Villaecija csapott elsőként a célba.

A hosszútávúszó Barsi Claudia a nyolcadik helyen végzett az 5 km-es távon. A férfiak 10 km-es számát az orosz Jevgenyij Koskarov nyerte.

3. Nery Mantey Niangkouara (Görögország) 55.05
4. Josefin Lillhage (Svédország) és Alena Popsanka (Fehéroroszország) 55.31-55.31

2. Massimiliano Parla (Olaszország) 1:45:22.8
3. Anton Szanacsev (Oroszország) 1:45:23.9.

Minden magyar továbbjutott

Négyből négy - így hangzik a magyar úszók szerda délelőtti madridi selejtezős mérlege, vagyis aki indult Kiss László kapitány válogatott csapatából az Európa-bajnokság harmadik versenynapjának matinés programjában, az tovább is jutott.

Elsőként a 100 m hát újdonsült Európa-bajnoka, Cseh László állta a javuló, de még mindig hűvöskés időben a próbát ezúttal 200 m pillangón, ahol is összesítésben a harmadik legjobb idővel (1:59.34 perc) biztosította helyét az esti középdöntőben.

Hasonlóképpen járt el a mellúszó olimpiai bajnok Kovács Ágnes, aki 2:17.48 perc alatt ért célba 200 m vegyesen, s másodikként került tovább, de a legjobb tizenhatot mozgósító középdöntős mezőnynek tagja Jakabos Zsuzsanna is, miután az ifjú talentum ideje (2:18.52 perc) a hatodik helyre volt jó ugyanennek a számnak az abszolút rangsorában.

A délelőtt méltó zárásaként a negyedik magyar szereplő is a középdöntőbe úszta magát: a 100 m mell friss Eb-bronzérmese, Bodor Richárd az úszásnem - amúgy neki kevésbé fekvő - 200-as távján a hetedik idővel szorított magának helyet a legjobb tizenhat között.

Megrendezik Barsiék maratoniját

Szerda délelőtt - alig pár órával a tervezett rajt előtt - eldőlt, hogy megtartják a hosszútávúszók nyitóversenyét mind férfi 10, mind női 5 kilométeren, miután a színhelyül szolgáló San Juan víztározó vizének hőfoka meghaladta a kötelező minimumot, vagyis a 14 fokot.

A helyi rossznyelvek szerint a mérőeszköz eleve úgy volt kalibrálva, hogy semmiképpen se mutathasson 14 Celsiusnál kevesebbet, mert akkor törölni kellett volna a szerdára eltervezett versenyeket, amit viszont az európai szövetség illetékesei, meg talán a rendezők se nagyon akartak, bár mindvégig azt hangoztatták, hogy a legfőbb a sportolók egészsége.

Annyi engedményt ugyanakkor tettek, hogy a rémisztő vízhőmérséklet miatt az úszómaratonra vállalkozók a bizonyos védettséget biztosító neoprén "kezes-lábast" használhassák, jóllehet, maguk a versenyzők nem annyira kedvelik, mivel a mozgást inkább gátolja, mint segíti a vízben. Továbbá azzal is az "enyhítő körülményeket" kívánták javítani, hogy a tervezett 10:30 óra helyett 12:30-ra, illetve a nőknél 13 órára tették át a versenykezdési időpontot, amikor elvben mégiscsak melegebb a levegő, mint délelőtt.

A startra igent mondók között volt az Eb egyetlen magyar hosszútávúszója, Barsi Claudia is, aki 13 bátor társnőjével egyetemben vállalta az 5 kilométeres táv megpróbáltatásait.