FONTOS


 

Úszó, műugró, műúszó és hosszútávúszó Eb
A férfi vegyes váltó szenzációs teljesítménnyel a bronzéremig száguldott
Csikós, gulyás, paprika, Cseh

------------------------------------------------------------
forrás: SE, Nemzeti Sport 2004.05.17
------------------------------------------------------------


Hol is kezdjük…Vasárnap kora este Madridban Cseh László egy újabb kategóriába került. Az extraklasszisok közé. Arra ugyanis csak a legnagyobbak képesek, mint amit véghezvitt röpke negyven perc alatt.


Cseh László a záró napon fél óra leforgása alatt két érmet szerzett, 400 vegyesen az elsô lett, a vegyes váltóval a harmadik helyen végzett
Kezdjük az első fejezettel. Tehát 400 méter vegyes, döntő. A négyesen (hol máshol?) Cseh László. No meg két olasz, Boggiatto és Marin, valamint az osztrák Rogan, aki kétszáz vegyesen már nyert. Azért az más műfaj…
És rajt! Száz pillangó. Nem lehet gond. Nincs is, a magyar klasszis fordul elsőnek, mögötte Rogan és Boggiatto. Jön a hát. Hát, itt végképp kár izgulni. Száz hát után változás nem sok, Cseh vezet, Rogan a második, viszont most a másik olasz, Marin jön fel a harmadik helyre. Mell. Lacika simán vezet, Rogan lassan ledobja a vasmacskát, és jön is a két olasz. A gyorsra már a két talján kíséri a mi bajnokunkat.

A közönség felállva tapsolt

Még száz méter gyors. Nem lehet probléma. Miért is lenne, amikor láthatóan másodpercekkel jobb Európánál. Miért is lenne, amikor ő Madrid egyik nagy egyénisége. Még ötven méter. Az élen Cseh, Boggiatto és Marin az ezüstért öli egymást. A lelátó tombol (magyar drukkerek szép számmal), a spartacusos pedig csak úszik, úszik…
Még tíz méter. Más kategóriát képvisel a vén kontinensen. Neki nem Európa az ellenfele. Az ő ellenfelét úgy hívják: Michael Phelps Amerikából. Még egy méter. A közönség felállva tapsol, Lacika pedig beér, megfordul, és mosolyogva konstatálja, a második Európa-bajnoki aranyát nyeri Madridban. Az időeredménye? 4:12.86. Úgy, hogy utóbb kiderült, még tartalékolt is a vegyes váltóra. 4:12.86. Minden idők hatodik legjobbja. Spórolva az energiákkal… És már rohan is, hiszen fél órán belül vegyes váltó. Ott is úszni kell, nem is akárhogyan. Azért annyit még megjegyez:

"Az történt, amit vártam, tudtam, hogy Rogan elfárad, a két olaszra figyeltem. Mikor láttam, hogy ők sem veszélyesek, már nagyon nyugodtan úsztam" – lihegi, majd bocsánatot kér (!), de neki mennie kell. A vegyes váltó rajtja előtt még átveszi az aranyérmet (hazai a pálya, Gyurcsány Ferenc sportminiszter adja át), majd már a váltókat mutatják be, amikor ő még a tiszteletkört teszi a másik két dobogóssal.
Odaér egyáltalán? Hiszen a hát a nyitány. A magyar csapatot bemutatják. Cseh még fényképezkedik. Már a hetesen a franciákat is. Ekkor rohan. A többi hátúszó már dresszben melegít, ő előbb szépen leteszi a piros-fehér-zöld zászlót (a vállára teríti minden eredményhirdetésnél), majd melegítőt le, és újabb száz méter. Most a csapatért.

Elképesztő rajt a váltóban

Más talán nem vállalta volna. Más talán úszott volna egy közepeset. De nem Cseh László. Ô más. Élete második legjobbjával, az országos csúcstól (!) alig elmaradva 55.03-mal (100 méter háton két tizeddel gyengébb idővel nyert Eb-t) az első helyen adja át a képzeletbeli stafétát Bodor Richárdnak. Aki ismét hozza a madridi formáját, elképesztő úszást produkál (1:00.90), így fél távnál első Magyarország!
Az ember pedig csak kapkodja a fejét! Hol vannak az oroszok? Az ukránok? A franciák? Jelentjük, mögöttünk. Aztán besűrűsödik a mezőny, Gáspár Zsolt jön pillangón. Az első helyen robog, de az ukrán Serdinov és a francia Esposito is kapaszkodik. A gyorsra már az ukránok vezetnek – Gáspár is hozza magát –, ám a mi emberünk Zubor Attila. Akinek nem ment jól ezen az Eb-n. De nagy küzdő. Az egyik legnagyobb. Tíz méterrel a cél előtt látszik, az érem nekünk áll, csak a színe kérdéses.
Aztán bezuhannak a célba: 1. Ukrajna, 2. Franciaország, 3. Magyarország (Zubor: 48.72, olálá…).
Magyar Eb-érem vegyes váltóban! Legutóbb kilenc éve, a bécsi Eb-n volt egy ezüstünk. Azóta semmi… Cseh a harmadik érmét nyeri, Bodor a harmadik bronzát, Gáspár élete első Eb-érmének örülhet, Zubor pedig visszanyerte a hitét.
"Fogalmam sincs, hogy bírtam. Kellett…" – így egy perccel a befutó után már a parton Cseh.
"Éreztem, hogy meglehet az érem" – folytatta Gáspár.
"Egyéni sportág, de azért a csapat az igazi" – lihegte Bodor, Zubor pedig csak mosolygott. Teli szájjal. Beszédes mosoly volt.
A váltó bronzot hozott, és Szepesi Nikolett is majdnem. Egy század. Ennyivel maradt el a harmadik helytől 50 méter háton. Ha valaki, akkor ő igazán megérdemelte volna.
"Bosszant, de örülök is, hiszen három számban is döntős lehettem."
Ennek a negyedik helynek örültünk, a másiknak már nem annyira. Ahhoz ugyanis nem vagyunk hozzászokva, hogy Risztov Éva lemarad a dobogóról 200 méter pillangón. Madridban megesett. A lengyel Jedrzejczak kacagva nyert, Éva viszont küszködve lett negyedik. Hogy miért?

A rossz fordulón múlt az érem

"Az utolsó forduló pocsék volt, lecsúszott a kezem, elrugaszkodni sem tudtam" – mondta a futam után. Az edzője, Turi György szerint az, hogy az Eb-n egy ezüst jutott Évának, az ő bűne.
"Risztov Évi legnagyobb erénye a munkabírása, a terhelhetősége. Buta voltam, mert a külső hangokra hallgattam, és megengedtem, hogy Madridban ne induljon gyorson. A gyorsúszás pedig az állóképesség alapja. A gyorsúszás elment, és vele az állóképessége is megsérült. Ez az igazság, az én hibám – mondta Turi, aki azért annyit nem hibázott, elég ha azt vesszük, az aranyos Cseh László edzője. – Lacika zseniális volt. Amit a váltóban produkált a négyszáz vegyes után… Nagy sportember."
A női vegyes váltó sajnos nem járt sikerrel – nyolcadik lett, így pedig az olimpiai részvétel is veszélybe került –, ám most hagyjuk a gondokat, örüljünk inkább annak, hogy adtunk Európának egy magyar márkát.
A neve Cseh László.
Jól jegyezze meg, Mr. Phelps…

Vízcseppek

Batházi István döntős lehetett volna 400 méter vegyesen (Kiss László szövetségi kapitány lemérte az úszását). Nem lehetett az. Négy éve Európa-bajnok volt, két éve ezüstérmes, Madridban a lelátóról kellett néznie a végső futamot. Az előfutamban ugyanis szabálytalan forduló miatt – két tenyérrel, egyszerre kell érinteni a falat, ő meg csak az egyikkel tette – kizárták. A szabályok szerint jogosan, más kérdés, hogy ilyenért nem szoktak senkit kizárni, hiszen előnye nem származott a szabálytalanságból. Ami még pikánsabbá teszi az ügyet, hogy egy olasz versenybíró utasította a lelátóra. Olaszból pedig kettő is akadt a fináléban…

Az Atocha pályaudvaron éjjel-nappal égnek a mécsesek. Nem múlik a márciusi, madridi terrortámadás fájdalma. A pályaudvar üvegfalán emlékező sorok és fényképek sokasága. Az áldozatok fényképei. Sok fénykép, nagyon sok… Kevesen tudják otthon, az esztelen támadásnak több magyar áldozata is volt. Madridban élő erdélyi magyarok. Kevesen tudják. De miért tudják kevesen?


Barsi Claudia hatodik lett

Barsi Claudia a hatodik helyen zárt a maratoni úszók 25 kilométeres számában, mégis az a helytálló, ha azt írjuk, a középmezőnyben végzett, hiszen összesen tizenegy versenyző fejezte be a versenyt. A számot amúgy a német Britta Kamrau nyerte, aki ezzel mindent vitt, hiszen korábban 5 és 10 kilométeren is beseperte az Európa-bajnoki aranyérmet.

Tempóról tempóra

USZÁS
Férfiak
50 m gyors.
Döntő. Eb: Alekszandr Popov (Oroszország) 22.32, 2. Stefan Nystrand (Svédország) 22.42, 3. Lorenzo Vismara (Olaszország) 22.45, 4. O. Volinec (Ukrajna) 22.49, 5. M. Foster (Nagy-Britannia) 22.57, 6. A. Kapralov (Oroszország) 22.64
400 m vegyes. Előfutam: 1. Cseh (magyar) 4:20.11, 2. Marin (olasz) 4:20.93, 3. Kokkodisz (görög) 4:21.36 – Batházit szabálytalan forduló miatt kizárták. Döntő. Eb: Cseh László (Magyarország, egyesület: Bp. Spartacus, edző: Turi György) 4:12.86, 2. Luca Marin (Olaszország) 4:14.31, 3. Alessio Boggiatto (Olaszország) 4:14.32, 4. M. Rogan (Ausztria) 4:17.75, 5. I. Kokkodisz (Görögország) 4:22.62, 6. N. Rostoucher (Franciaország) 4:23.06
4x100 m vegyes váltó. Előfutam: 1. Oroszország 3:38.76, 2. Franciaország 3:40.68, 3. Magyarország 3:41.02 – Magyarország döntőbe jutott. Döntő. Eb: Ukrajna (Vladimir Nikolajcsuk, Oleg Liszogor, Ondrij Szerdinov, Jurij Jegosin) 3:37.14, 2. Franciaország (Simon Dufour, Hugues Duboscq, Frank Esposito, Julien Sicot) 3:37.77, 3. Magyarország (CSEH LÁSZLÓ, egy: Bp. Spartacus, e: Turi György, BODOR RICHÁRD, egy: Pécsi Tási, e: Sántics Béla, GÁSPÁR ZSOLT, egy. FTC, e: Sós Csaba, ZUBOR ATTILA, egy: Bp. Spartacus, e: Turi György) 3:37.86, 4. Oroszország (A. Vjatcsanyin, D. Komornyikov, Ny. Szkvorcov, A. Kapralov) 3:38.37, 5. Finnország (J. Sievinen, J. Pihlava, J. Hard, M. Rajkyla) 3:40.63, 6. Szlovénia (B. Medvesek, E. Tahirovic, P. Mankoc, L. Vrtovec) 3:41.10
Nők
50 m gyors.
Döntő. Eb: Therese Alshammar (Svédország) 25.12, 2. Szvitlana Hahlova (Fehéroroszország) 25.20, 3. Sandra Völker (Németország) 25.24, 4. M. Veldhuis (Hollandia) 25.25, 5. M. Moravcová (Szlovákia) 25.41, 6. C. Groot (Hollandia) 25.54
400 m gyors. Előfutam: 1. Manaudou (francia) 4:12.42, 2. Klocskova (ukrán) 4:12.57, 3. Villaecija (spanyol) 4:14.83. Döntő. Eb: Laure Manaudou (Franciaország) 4:07.90, 2. Camelia Potec (Románia) 4:09.31, 3. Jana Klocskova (Ukrajna) 4:10.53, 4. S. Paduraru (Románia) 4:10.86, 5. E. Villaecija (Spanyolország) 4:12.89, 6. M. Caballero (Spanyolország) 4:15.58
50 m hát. Döntő. Eb: Ilona Hlavacková (Csehország) 29.00, 2. Nyina Zsivanyevszkaja (Spanyolország) 29.03, 3. Alessandra Cappa (Olaszország) 29.28, 4. Szepesi Nikolett (Magyarország) 29.29 – országos csúcs, régi: 29.33, Szepesi – 2004., 5. M. Perisi (Spanyolország) 29.32, 6. S. Jovanovic (Horvátország) 29.54
200 m pillangó. Döntő. Eb: Otilya Jedrzejczak (Lengyelország) 2:06.47, 2. Paola Cavallino (Olaszország) 2:09.27, 3. Mette Jacobsen (Dánia) 2:09.43, 4. Risztov Éva (Magyarország) 2:09.98, 5. P. Zahrl (Ausztria) 2:10.50, 6. A. Mongel (Franciaország) 2:10.64, …8. Boulsevicz Beatrix (Magyarország) 2:11.94
4x100 m vegyes váltó. Előfutam: 1. Hollandia 4:09.01, 2. Svédország 4:09.34, 3. Olaszország 4:10.25, …7. Magyarország 4:12.27 – Magyarország – döntőbe jutott. Döntő. Eb: Franciaország (Laure Manaudou, Laurie Thomassin, Aurore Mongel, Malia Metella) 4:05.96, 2. Ukrajna (Irina Amsennikova, Szivtlana Bondarenko, Jana Klocskova, Olga Mukomol) 4:06.35, 3. Hollandia (Stefanie Luiken, Madelon Baans, Chantal Segat, Federica Pellegrini) 4:07.41, 4. Olaszország (Alessandra Cappa, Chiara Boggiatto, Francesca Segat, Federica Pellegrini) 4:07.79, 5. Svédország (M. Svensson, M. Östling, J., J. Sjöberg, J. Lillhage) 4:08.11, 6. Spanyolország (Ny. Zsivanyevszkaja, E. Perez, A. Sanjuan, T. Rouba) 4:08.64, …8. Magyarország (Szepesi Nikolett, Kovács Ágnes, Boulsevicz Beatrix, Risztov Éva) 4:11.71

HOSSZÚTÁVÚSZÁS
Nők. 25 km.
Eb: Britta Kamrau (Németország) 4:39:11.0, 2. Natalja Pankina (Oroszország) 4:39.23.5, 3. Ivanka Moraleva (Bulgária) 4:41.21.2, 4. I. Hlavacková (Csehország) 4:41.22.1, 5. E. Nunez (Spanyolország) 4:42.26.0, 6. Barsi Claudia (Magyarország) 4:44.53.5

Kovács Ágnes
VERSENY

LINKEK

  Madrid 2004