Risztov második, Jakabos negyedik 400 méter vegyesen ˇ Bodor Richárd dobogóesélyes 100 méter mellen
Ezüstérem szomorúság nélkül

------------------------------------------------------------
forrás: Salánki Miklós, Magyar Nemzet 2004.05.11

Európa legjobb úszói ezen a héten olimpiai főpróbát tartanak Madridban, ahol a 27. kontinensbajnokság nyitó napján a magyarok kitűnően rajtoltak, mind a hat versenyzőnk döntős lett. Női 400 vegyesen Risztov Éva ezüstérmet nyert, de nem szomorkodott miatta, az újonc Jakabos Zsuzsanna negyedikként ért célba.

Risztov Éva a mellúszásig tartotta a lépést Klocskovával
Fotó: REUTERS
Európa legjobb úszói saját bőrükön tapasztalhatják a régi madridi mondás igazságát: „Május negyvenedike előtt ne vedd le a kabátodat.” A versenyek nyitó napján senki sem irigyelte a versenyzőket, akiknek a szabadtéri medence partján tíz fokban kellett a rajtra várniuk, majd beugrani a vízbe. Ennek ellenére nem ezért siette el a rajtot a magyar csapat újonca, a tizenöt éves Jakabos Zsuzsa, aki korábban ugrott be a vízbe. Szerencsére az indító is észlelte, hogy technikai hiba történt, így a pécsi tehetség Risztov Évával együtt a 400 méteres vegyesúszás első előfutamában rajtolhatott. A Spartacus kitűnősége a második legjobb időt úszva jutott be a döntőbe (4:45,37), s kellemes meglepetésre Jakabos is döntős lett (4:48,97). A négy éve ebben a versenyszámban veretlen olimpiai és világbajnok ukrán Klocskova a gyengébb futamban egyedül úszva is jelezte remek formáját (4:43,50).
Kiss László szövetségi kapitány a selejtezők után elégedetten szedegette össze az eredménylistákat a sajtóközpontban, mert a 400 vegyesre bemelegítő Cseh László 100 háton a legjobb időt úszva (55,41) elődöntős lett. Női 200 háton Szepesi Nikolett a hatodik eredménynyel (2:15,48) jutott tovább, Bodor Richárd 100 mellen a nyolcadik (1:02,61), Gáspár Zsolt pedig 50 pillangón a kilencedik (24,63) eredménnyel lett elődöntős.
– Soha rosszabb rajtot – szögezte le Kiss László. – Nagy csatát várok a négyszáz vegyes döntőjében, úgy láttam, Risztov nem úszta ki magát, az pedig majd csak este derül ki, hogy a tartalékolt energia elég lesz-e Klocskova legyőzéséhez.
A döntő fél távig nagyon szoros volt, a világcsúcstartó Klocskova már a pillangón megpróbált előnyt szerezni, de Risztov nem hagyta elhúzni, mi több, háton is ráragadt. A mellúszásban aztán a címvédő nagyon beleerősített, így előnnyel kezdte a gyorsot, és végül a vártnál nagyobb előnnyel, biztosan nyert (4:38,52) Risztov Éva előtt (4:40,34). Az ezüstérmes ezúttal nem bánkódott: – Győzni akartam, a mellig éreztem is rá esélyt. Mellúszásban viszont nem tudtam átvenni Klocskova iramát, akivel egyébként csak a vízben vagyunk ellenfelek. Megtanultam ukránul köszönni, reggel azzal fogadtam, utána elbeszélgettünk. A döntő után elmondta, hogy ő is nagyon elfáradt. Ez az ezüst nem szomorít el, de a párharcot nem adom fel, az időm is azt mutatja, hogy az olimpiáig még sokat javulhatok.
Remekül sikerült a pécsi Jakabos Zsuzsanna bemutatkozása. Habár az eredményével nem volt elégedett, annak viszont nagyon örült, hogy pályafutása első felnőttversenyén alig maradt le a dobogóról. A női hátúszás elődöntőjében ugyan meg sem közelítették Egerszegi Krisztina világcsúcsát, viszont Szepesi Nikolett hatodikként (2:15,16) finalista lett. Bodor Richárd remekül versenyzett a 100 mell középdöntőjében, 1:01,65 perces eredményével éremesélyessé lépett elő. Cseh László ugyan nem javított az elődöntőben az eredményén, de így is biztosan lett döntős 100 háton. Gáspár Zsolt rajtja is remekül sikerült: 50 pillangón a hatodik legjobb eredménnyel (24,36) szintén döntős lett.
Eredmények, nők, 400 m vegyes: 1. Jana Klocskova (Ukrajna) 4:38.52 perc, 2. Risztov Éva (Magyarország) 4:40.34, 3. Klinar (Szlovénia) 4:46.05, 4. Jakabos Zsuzsanna (Magyarország) 4:48.13. 4x100 m gyors: 1. Franciaország (Figues, Couderc, Mongel, Metella) 3:40.67 perc, 2. Hollandia 3:41.39, 3. Svédország 3:43.54. Férfiak, 400 m gyors: 1. Emiliano Brembilla (Olaszország) 3:49.14, 2. Priljukov (Oroszország) 3:49.51, 3. Coman (Románia) 3:49.52. 4x100 m gyors: 1. Olaszország (Vismara, Galenda, Vassanelli, Magnini) 3:15.66, 2. Oroszország 3:17.00, 3. Franciaország 3:18.10.