25. úszó, műugró, műúszó és hosszútávúszó Eb
Két arany mellé egy ezüst jutott

Az uszodai sportágak Helsinkiben zajló Európa-bajnokságán Kovács Ágnes megpróbálta megvédeni Európa-bajnoki címét 200 méter mellen, egyben megszerezni a harmadik aranyérmét Finnországban. Kovácsnak nem sikerült a bravúr, a csúcsformában versenyző román Caslaru mögött a második helyen ért célba.

A délelőtti előfutamok egyetlen magyar szereplője Zubor Attila volt, aki 50 m gyorson 23.04 másodperces idővel a 18. lett, így a délutáni középdöntő második tartalék helyét szerezte meg.

A 200 m mell döntőjében az első 50 m után 0.7, 100-nál 0.97, 150-nél 0.8 mp volt az
előnye Kovács Ágnesnek. Az utolsó hossz azonban változást hozott, mert az üldöző román Beatrice Caslaru nem csak utolérte a címvédő magyar klasszist, hanem jobb benyúlással, egy hajszállal, 0.09 mp-cel meg is előzte.

A vereségből messzemenő következtetést nem vonhatnak le a szakemberek, mert Kovács csaknem 2 mp-cel már idén is úszott ennél jobbat, az Eb-re "munkából" ment, miközben a románok csúcsformát produkálnak Helsinkiben: Caslaru négy napon belül harmadik aranyérmét szerezte.

- Lehet, hogy egy kicsit erősen kezdtem és ez a magyarázata a vereségnek. Egyáltalán nem vagyok elkeseredve, hogy "csak" két aranyat és egy ezüstöt nyertem. Úgy jöttem az Európa-bajnokságra, hogy egy arannyal is elégedett lennék - értékelte saját produkcióját Kovács Ágnes. - Elfáradtam, egészen biztos vagyok abban, hogy az olimpián jobban fogok úszni 200-on is.

Kiss László szövetségi kapitány, Kovács Ágnes edzője azt mondta, hogy bizony sok volt a kilenc rajt az Európa-bajnokságon, 100-ig csodálatosan ment minden, utána "szétesett" tanítványa mozgása. Ő is hangsúlyozta: elkeseredésre semmi ok nincs.

Toronymagasan nyerte a 100 m férfi pillangót a favorit svéd Frölander, s a közel négyéves Európa-csúcsot is megjavította.

A 200 m női gyors hivatalos eredményhirdetése sokáig késett, mert a rajtnál technikai probléma miatt a szlovákok kitűnősége, Moravcova beragadt, mintegy 5 méternyi előnyt adott - nem jószántából - riválisainak. Utána óvás követett reklamációt, tiltakozást, emiatt órákig bizonytalanságban maradt mindenki.

Hosszas huzavona után meglepő döntés született a "függőben maradt" 200 m női gyors ügyében. Pro és kontra reklamálások és óvások után újraúszás következett, ezt is az "eredeti" győztes, a fehérorosz Baranuszkaja nyerte, viszont az első rajtnál önhibáján kívül beragadó (nem szólt a duda a rajtkövénél) Moravcova a második helyen ért célba.

100 m pillangó, Európa-bajnok:
Lars Frölander (Svédország) 52.23 mp, Európa-csúcs (régi: 52.27, Pankratov, orosz, 1996.08.24. Atlanta)

A vasárnapi program:

8.00 óra: úszás, előfutamok: női 400 m gyors, férfi 400 m vegyes (Batházi István), női 4x100 m vegyesváltó, férfi 4x100 m vegyesváltó
10.30 ó: műugrás, férfi toronyugrás elődöntő
12.15 ó: műugrás, női szinkron 3 m DÖNTŐ
14.00 ó: műugrás, férfi toronyugrás DÖNTŐ
17.00 ó: úszás, DÖNTŐK: NŐI 50 m HÁT, NŐI 200 m PILLANGÓ, FÉRFI 50 m GYORS, NŐI 50 m GYORS, FÉRFI 400 m VEGYES, NŐI 400 m VEGYES, NŐI 4x100 m VEGYESVÁLTÓ, FÉRFI 4x100 m VEGYESVÁLTÓ