Pompás teljesítményt nyújtott kétszáz yard mellen
Kovács Ági: rekordeső

Parádés teljesítménnyel rukkolt elő Kovács Ágnes Long Beach-ben a Belmont Plaza uszodájában, a magyar olimpiai bajnok kétszáz yard mellen három rekordot is megdöntött. A hétszeres Európa-bajnok a Pacific 10 bajnokságon 2:07.75-ös időeredménnyel ért célba, ami nem csupán a verseny történetének legjobb ideje, medencecsúcs is, és ami a legfontosabb, kétszáz yard mellen az Arizona State University megalakulása óta még senki sem tette meg ilyen rövid idő alatt a távot. A korábbi iskolacsúcsot immár hét éve Beata Kaszuba tartotta. Egészen mostanáig... Világbajnokunk produkciója nem csak a közönség, a riválisok elismerését is kiváltotta, például Tara Kirkét, aki egyetemi bajnok volt ebben a számban. Long Beach-ben meg kellett elégednie a második helyezéssel.

Ági száz yard mellen is egyéni rekordot tempózott, ott azonban a már említett Kirk elé került. Nem mellékesen a Stanford egyetem legjobbja szintén versenyrekorddal lett első. A magyar klasszis négyszáz yard vegyesen is egyéni csúccsal ért célba, mindez ebben a számban Kwasny mögött a második helyre volt elég. Az Arizona State University 4x100 yardos vegyes váltójában természetesen szintén számítottak Kovács Ági szolgálataira, nos, itt a harmadik helyen zárt az arizonai kvartett.

Pacific 10 bajnokság, Long Beach

100 yard mell: 1. Kirk (Stanford) 58.68, 2. Kovács Ágnes (Arizona State) 1:00.48. 200 y mell: 1. Kovács Á. 2:07.75, 2. Kirk 2:07.79, 3. Fischer (UCLA) 2:10.86. 400 y vegyes: 1. Kwasny (USC) 4:09.48, 2. Kovács Á. 4:10.77. 4x100 y vegyes váltó: 1. Stanford 3:36.54, ...3. Arizona State (Shald, Kovács Á., Baham, Hendenskog) 3:37.46

Nemzetközi verseny, Zágráb

Férfiak. 50 m gyors: ...7. Koltai (Százhalombatta) 24.69. 200 m gyors: ...3. Antal (Százhalombatta) 2:04.40. 50 m hát: 1. Maskovic (szlovén) 26.48, 2. Kozulj (horvát) 26.59, 3. Bodrogi (Százhalombatta) 26.61. 100 m pillangó: ...5. Bodrogi 56.91

Nők. 200 m gyors: 1. Hegedűs (Százhalombatta) 2:11.55. 100 m pillangó: 1. Hegedűs (Százhalombatta) 1:05.76

Férfiak. 100 m gyors: ...5. Koltai (Százhalombatta) 55.38. 50 m hát: 1. Petrov (Százhalombatta) 30.48. 100 m hát: 1. Kozulj (horvát) 57.83, 2 Bodrogi (Százhalombatta) 58.03. 50 m mell: ...2. Koltai 31.11. 50 m pillangó: ...6. Bodrogi 26.94. 200 m vegyes: 1. Bodrogi 2:10.63, 2. Petrov 2:22.17, ...4. Antal (Százhalombatta) 2:23.31. 4x50 m gyorsváltó: ...2. Százhalombatta 1:42.82

Nők. 200 m vegyes: 1. Hegedűs (Százhalombatta) 2:29.06

SE, Nemzeti Sport 2002.03.05

Kovács Ági újabb rekordot úszott

Nehéz hét áll Kovács Ágnes mögött. Olimpiai bajnok úszónőnk Long Beach-en megnyerte a Pac-10 elnevezésű bajnokság 200 yardos számát, ideje pedig az arizonai egyetem történetének legjobbja volt. A hírhez hozzátartozik, hogy Ágit a szervezők először nem engedték indulni, mondván, profi versenyző nem indulhat egyetemi versenyeken.

Egy hete szenzációs hírt tálalt az Arizona Republic. A lap információi szerint ugyanis a Nemzeti Egyetemi Atlétikai Szövetség megvétózta Kovács Ágnes olimpiai bajnok mellúszó szereplését az egyetemi bajnokságon, mondván, profi versenyző nem szerepelhet NCAA-viadalokon. Az Arizona State tanulója és versenyzője ellen három hete érkezett "bejelentés" - amelyet a lap szerint Ági magyar edzője (?) írt alá - miszerint nem versenyezhet, hiszen az idén már rajthoz állt pénzdíjas versenyen is, és az összeget edzője, Mike Chasson vette fel.

A levélről később kiderült, hogy hamisítvány, ennek ellenére Kovácsnak bizonyítania kellett ártatlanságát. "Az elmúlt hetekben Ági nagy stressz alatt volt" - nyilatkozta Chasson. "A levél állítása szerint pénzt vett fel, miközben nem történt semmi hasonló. Ráadásul az NCAA szerint addig bűnös az ember, amíg nem bizonyítja ártatlanságát."

Ági az izgalmak ellenére nagyon jól szerepelt a Long Beach-en rendezett Pan-10 elnevezésű bajnokságon. A Swimnews tudósítása szerint Kovács megnyerte a 200 yardos mellúszó számot, 2:07.75 perces időeredménye az arizonai egyetem fennállásának legjobb teljesítménye volt. Emellett a magyar úszónő még két ezüst- (100 és 400 yard mell), valamint egy bronzérmet (4x100 yardos vegyesváltó) is szerzett.

Az NCAA-bajnokságra március 21-23-án Texasban kerül sor.