Rövid pályás Eb, Valencia
Csehország szállította a meglepetést
Rosolino, Moravcová: ketten hét egyéni aranyat nyertek

Amint várható volt, svéd fölényt hozott a rövid pályás Európa-bajnokság, a háromkoronások tizenhat éremmel zárták a valenciai kontinensbajnokságot, ráadásul tíz (!) arannyal. Főleg az északi ország hölgyversenyzői remekeltek, ezt jelzi, hogy a női Top 8-ba négy svéd, nevezetesen Alshammar, Igelström, Kammerling és Sjöberg került be. Az aranyos négyesből hárman egy éve, a lisszaboni Eb-n is parádéztak, Emma Igelström viszont Valenciában nőtte ki magát. A kiváló mellúszó négy éremmel - ebből két egyéni arany - utazhatott haza. Amin senki sem csodálkozott, az Therese Alshammar produkciója. A svédek legjobb úszója (egy magazin szerint a tavalyi év legszebb svéd nője) csakúgy, mint Lisszabonban, Valenciában is négyet szerzett a legértékesebb éremből. A svéd négyeshez mérhető a szlovák Martina Moravcová, ő három egyéni első helyig jutott a spanyol városban. Az egyéni aranyakat tekintve még Alshammaron is túltesz, hiszen a svéd "csak" két egyéni aranyat termelt.

A tengerentúlon élő szlovák úszó remeklése várható volt, s azt is sejteni lehetett, az ukrán Jana Klocskova verhetetlen lesz vegyesen. Az is volt. A női mezőny meglepetésembere címet a cseh Ilona Hlavacková érdemelte ki. Bár a német tini, Annika Mehlhorn előretörése is feltűnő, a hátúszó Hlavacková rajta is túltett, ötven és száz háton is kifejezetten jó időeredménnyel utasította maga mögé a rangosnak mondható mezőnyt.

A férfiaknál árnyaltabb a kép, habár azon nincs vita, az Európa-bajnokság legnagyobb egyénisége az olasz Massimiliano Rosolino volt. Az olimpiai bajnok nápolyi gyorsúszó négy egyéni elsőséget könyvelhetett el. Három gyorsúszó számban (200, 400, 1500) és kétszáz vegyesen lett Európa-bajnok. A svéd Stefan Nystrand és a német Thomas Rupprathkét-két egyéni arannyal végzett, az előbbi ötven és száz gyorson, az utóbbi száz és kétszáz pillangón lett Európa-bajnok. Egy éve, Lisszabonban Nystrand csak váltóaranyat nyert, Rupprath viszont még azt sem... A Top 8-ban, csupán a cseh Malek megjelenése meglepetés, de ugyanúgy feltűnő, a cseh úszósport rövid pályás menetelése. Összesen kilenc éremmel - ebből három arany - zárták az eseményt.

És akkor a mieinkről. Bodrogi Viktor élet első komoly rövid pályás versenyén két számban is döntőbe jutott, kétszáz háton a negyedik, kétszáz pillangón az ötödik helyen végzett. Tegyük hozzá, 17 évesen. A másik magyar induló, Flaskay Mihály ötven és száz mellen próbálkozott. A 25 méteres medencében szintén rutintalan versenyző egyik számban sem került döntőbe. Az Európa-bajnokságon 22 (!) ország szerzett érmet. Tavaly, a lisszaboni Eb-n mi is - Kovács Ágnes három ezüstérmet hozhatott haza. Most medál nélkül maradtunk, ami nem is csoda, hiszen a sztárok az úszás helyett inkább a pihenést választották. Az mindenesetre feltűnő, hogy Európában hozzánk hasonlóan csak a románok hanyagolták a kontinensviadalt. Pedig Valenciában ismét bebizonyosodott, a rövid pályás versenyekben is van fantázia. A világ ráérzett, mi még nem. Az itthoni hozzáállásról mindent elárul, hogy bár kiírták a rövid pályás országos bajnokságot, az végül is elmaradt.

Nem sok klub hiányolta...

Sal Endre

Az Európa-bajnokság...

Férfiak Nők
...legjobbja: Rosolino (olasz) Moravcová (szlovák)
...legjobbja (ország): Olaszország Svédország
...meglepetése: Malek (cseh) Hlavacková (cseh)
...meglepetése (ország): Csehország Csehország
...citromdíjasa: Frölander (svéd) Zsivanyevszkaja (spanyol)

Mehlhorn (német) 1 2 -

(A táblázat a váltóérmeket is tartalmazza)

Csúcslista

Világcsúcsok. Nők. 50 m pillangó: 25.60, Kammerling, svéd - 2000. 12. 15. 4x50 gyorsváltó: 1:38.21, Svédország - 2000. 12. 15. 4x50 m vegyes váltó: 1:48.31, Svédország - 2000. 12. 16.

Európa-rekordok. Férfiak. 400 m gyors: 3:39.59, Rosolino, olasz - 2000. 12. 14. 1500 m gyors: 14:36.93, Rosolino, olasz - 2000. 12. 16. 100 m hát: 52.28, Arnarson, izlandi - 2000. 12.17. 200 m mell: 2:07.58, Perrot, francia - 2000. 12. 17. Nők. 100 m pillangó: 57.54, Moravcová, szlovák - 2000. 12. 17. 200 m pillangó: 2:05.77, Mehlhorn, német - 2000. 12.14.