Balszerencsés férfi versenyzők Warendorfban
Magyar csapatbronz Fehérvárott

Bár a Volán női Világkupa pénteki selejtezőjét nyolc magyar versenyző vette sikerrel, a 32-es döntőbe jutott Stefanovits Nikola mégsem állt rajthoz vasárnap. A szakvezetők ugyanis nem akarták terhelni a tehetséges serdülő korú öttusázót, és helyette a svájci Schreiber kapott lehetőséget.

A nyitó lövészetben Vörös Zsuzsanna három körrel többet ért el (176), mint pénteken, de ez is csak a 18. helyre volt elegendő. A lengyel Boenisz, akárcsak a selejtezőben, ezúttal is remekelt, 186 körrel nyerte a lövészetet. A magyarok közül Sasvári Éva célzott a legjobban, 182 körös teljesítményével a harmadik volt. A páston Vörös igen jól koncentrált, 31 asszóból huszonegyet megnyert, és holtversenyben a francia Delemerrel a fehérorosz Subenok (23 győzelem) mögött végzett. Meglepetésre az olimpiai bajnok brit Cook csak 14 győzelemig jutott.

A magyar számként elkönyvelt úszás - amely a nagy tehetségnek kikiáltott brit Harland elsőségét hozta - után összetettben Vörös átvette a vezetést (3252), de Harland csupán négy ponttal szorult a második helyre. A lovaglás szépszámú közönség előtt zajlott, ragyogó napsütésben. A publikum érthetően a fehérvári világ-és Európa-bajnoknak, Vörös Zsuzsának szurkolt, aki meg is hálálta a bizalmat: kitűnően lovagolt, nem vert akadályt, csupán időtúllépés miatt vontak le tőle három pontot, így négy szám után növelte előnyét.

A záró szám előtt is rendkívül szoros volt a mezőny, és a magyar szurkolók azt remélték, hogy Vörös megőrzi vezető helyét. A szakemberek viszont már annak is örültek volna, ha Zsuzsa egy dobogós helyet elcsíp, ugyanis mögötte remek futók voltak, még a tizedik helyezett Cook is esélyes volt az éremszerzésre. A futás nagy küzdelmet hozott. Vörös egy darabig jól tartotta magát, a táv második felénél azonban a hihetetlen energiával futó britek lassan megelőzték. Cook fantasztikus teljesítménnyel, 10:01.5-ös idővel a tizedikről a második helyre futott fel. A győzelmet a mindössze 23 éves Harland szerezte meg. A rendezők csapateredményt is hirdettek, amely szintén fölényes brit sikerrel zárult, a magyarok bronzéremmel vigasztalódhattak.

Ritkán tapasztalható balszerencse-sorozat kísérte férfi versenyzőink szereplését a warendorfi Világkupa-versenyen: a négy magyar résztvevő közül csupán Fülep Sándor jutott be a keddi 32-es döntőbe.

Pálvölgyi Miklós szövetségi vezetőedző tájékoztatása szerint nagyon erős mezőny gyűlt össze a német városban, csupán az olimpiai bajnok orosz Szvatkovszkij és a világbajnok francia Deleigne hiányzik a menők közül.

A két 35 fős selejtező csoport közül az A-ban szereplő Kertész Ádám és Fülep Attila a selejtező négy száma közül (ekkor lovaglást nem rendeznek) csupán hármat teljesíthetett. Történt ugyanis, hogy a technikai értekezleten úgy tájékoztatták a magyar vezetőt, hogy az A csoportban szereplő versenyzői a harmadik sorozatban lőnek. Ők ennek megfelelően mentek ki a lőtérre, és ott kiderült: a másodikba lettek beosztva, vagyis lekésték a versenyt. A rendezők nem engedték meg, hogy a harmadikban lőjenek.

"Hibáztam, mert a szóbeli közlésnek hitelt adtam, és nem kértem papírt is a beosztásról" - mondta Pálvölgyi Miklós. Ezek után hiába szerepeltek jól a fiatalok, három számmal nem volt esélyük a továbbjutásra.

A B-csoportban sem volt sok okunk az örömre. Kovács Gergely kölcsönpisztollyal volt kénytelen lőni, mert az ottani mérőberendezés többek fegyverét nem fogadta el. Így is 175 kört ért el, aminél azonban ő többre képes. Az úszás (2:13.9/1196 pont) után gyengén vívott, a mindössze 720 pontot érő 14 győzelem nagyon kevés. Hiába futott jól (9:54/1024 pont), a 22. helyen kiesett. Egyedüli vigasz Fülep Sándor maradt, aki gond nélkül lett döntős: 183 körös lövészet (1132 pont) után 664 pontot vívott, 1232 pontot (2:10.7) úszott és 9:50-et (1040) futott.

"Nagyon megviselt az eset, ilyen még sohasem fordult elő velem, egyszer sem késtem el versenyzőimmel. Most azonban nem voltam körültekintő. Az bánt a legjobban, hogy ez a viadal beszámít a világbajnoki válogatásba, és egyelőre nem tudom, hogyan adjunk újabb lehetőséget a most balszerencsésen járt versenyzőknek. Otthon, nyugodt körülmények között kell megoldást találnunk" - mondta Pálvölgyi.

Volán női Világkupa-verseny, Székesfehérvár

Egyéni: 1. Georgina Harland (brit) 5500 pont (lövészet: 1060 pont, vívás: 888 pont, úszás: 1300 pont, lovaglás: 1064 pont, futás: 1188 pont), 2. Stephanie Cook (brit) 5418 (1072, 776, 1172, 1082, 1316), 3. Zsana Dolgacseva-Subenok (fehérorosz) 5397 (1036, 1028, 1156, 1061, 1116), 4. Boenisz (lengyel) 5360 (1168, 860, 1132, 1048, 1152), 5. Vörös Zsuzsanna (magyar) 5357 (1048, 972, 1232, 1097, 1008), 6. Delemer (francia) 5284 (1060, 972, 1132, 1076, 1044),... 13. Szathmáry Adrienn (magyar) 5145 (868, 888, 1240, 1037, 1112),... 18. Füri Csilla (magyar) 4988 (796, 748, 1276, 1064, 1104),... 23. Sasvári Éva (magyar) 4884 (1120, 692, 1100, 1052, 920),... 25. Simóka Nóra (magyar) 4844 (1024, 748, 1160, 1088, 824),... 27. Vojtkó Edit (magyar) 4812 (844, 720, 1156, 960, 1132),... 31. Pál Rita (magyar) 4746 (688, 860, 1272, 1070, 856)

Csapat: 1. Nagy-Britannia (Georgina Harland, Stephanie Cook, Sian Lewis) 16 105, 2. Fehéroroszország (Dolgacseva-Subenok, Baslakova, Vnukova) 15 681, 3. Magyarország (Vörös, Szathmáry, Füri) 15 490

Székelyhidi János, Füredi Marianne, Nemzeti Sport 2001.04.30.

Brit siker a fehérvári öttusa Világ Kupán

Nem sikerült jól a magyaroknak a székesfehérvári női öttusa váltóviadal: a Vörös Zsuzsanna, Füri Csilla, Szathmári Adrienn összeállítású legjobb hazai csapat csak negyedik lett. A győzelmet a britek elsőszámú együttese szerezte meg.

A dobogóról éppen lemaradó magyarok csupán a fizikai számokban nyújtottak jó teljesítményt. A versenyen 13 staféta indult.

Végeredmény:
1. Nagy-Britannia I. (Cook, Allenby, Lewis) 4938 pont (lövészet: 1144, vívás: 676, úszás: 1100, lovaglás: 950, futás: 1068)
2. Olaszország (Fares, Pieretti, Cerutti) 4881 (988, 796, 1032, 1001, 1064)
3. Fehéroroszország (Dolgacseva-Subenok, Baslakova, Vnukova) 4844 (1132, 904, 1044, 832, 932)
4. Magyarország I. (Vörös, Füri, Szathmári) 4805 (856, 796, 1216, 929, 1008)