Vörös Zsuzsa az olimpiai bajnokot megelőzve lett döntős
Nyolc magyar jutott a döntőbe

Pénteken Székesfehérvárott 14 ország 53 versenyzőjének selejtezőjével megkezdődött a Volán női Világkupa-viadal. Az már csütörtökön este, a technikai értekezleten eldőlt, hogy a fehérváriak fiatal tehetsége, Máthé Vivien - aki a hónap elején rendezett párizsi versenyen lovával bukott, és még nem épült fel teljesen - nem indul.

Az A-csoport lövészettel kezdett, amelyben hat magyar versenyző volt érdekelt, és egyáltalán nem kápráztatta el kitűnő eredményekkel a szakvezetőket. A brit Stephanie Cook olimpiai bajnokhoz méltóan célzott, 182 kört ért el. A mieink közül a legjobb Stefanovits Nikola volt (177), míg a világ- és Európa-bajnok Vörös Zsuzsanna 173 körig jutott. A folytatásban a várakozásnak megfelelően javult a helyzet, Vörös 944 pontot gyűjtött a páston, majd úszásban óriási küzdelem alakult ki Vörös, az amerikai Chilen, Füri Csilla és Cook között. Vörös, ha nem is sokkal, de megnyerte ezt a számot társai előtt.

A B-csoportban szerepelt a lábműtétek után visszatért Simóka Nóra, aki 860 pontos vívással kezdett, majd úszásban és lövészetben remekelt - és ez dicséretes a hosszú kihagyás után.

Három szám után Vörös hátránya az angol Cook mögött csupán húsz pont volt, és a mindössze 160 körös lövészettel startoló Füri is feljött az ötödik helyre. A B-csoportban Simóka a negyedik, Pál Rita a nyolcadik, Sasvári Éva a 13. helyen várta a futást. Vojtkó Edit a 19. helyen volt, és többen nem sok remény fűztek továbbjutásához, erre aztán remek teljesítménnyel felelt. A magyarok közül Fehér Noémi és Boross Barbara nem jutott a 32-es vasárnapi döntőbe, míg a külföldi kiesők közül az olasz világbajnok Fares a legnagyobb név.

Kulcsár Antal női szövetségi kapitány így értékelte a magyarok szereplését:

"Voltak jó eredmények és visszafogottabb teljesítmények is, de az a tény, hogy nyolcan vasárnap is rajthoz állhatnak, mindenképpen dicséretes. Az utolsó számban, a futásban két versenyző remekelt, Szathmáry és Vojtkó hihetetlen energiát összpontosítva harcolta ki a döntőbe jutást. Feltétlenül meg kell említenem Vörös Zsuzsa összteljesítményét, akinél, úgy tűnik, eldőlt: visszatér régi fegyveréhez a lövészetben. Kiegyenlített teljesítményt nyújtott a technikai és a fizikai számokban egyaránt. Simóka Nóra műtétje után dicséretesen szerepelt, érthetően egy picit gyengébb volt a fizikai számokban, de biztos vagyok benne, hogy javulni fog. Nagy meglepetés a serdülő korú Stefanovits döntőbe jutása. Példátlan, hogy ilyen erős mezőnyben ilyen fiatalon valaki döntős legyen.

Volán női Világkupa-verseny, selejtező, Székesfehérvár

A vasárnapi 32-es döntőbe jutottak. A-csoport: 1. Vörös Zsuzsanna (magyar) 4060 pont, 2. Cook (brit) 4055, 3. Füri Csilla (magyar) 4008, 4. Rublevska (litván) 4000, 5. Boenisz (lengyel) 3996, 6. Harland (brit) 3968, 7. Corsini (olasz) 3916, 8. Grecsisnyikova (orosz) 3912, 9. Pieretti (olasz) 3912, 10. Sedziak (lengyel) 3912, 11. Baslakova (fehérorosz) 3906, 12. Partics (görög) 3896, 13. Guiguet (francia) 3888, 14. Szathmáry Adrienn (magyar) 3860, 15. Stefanovits Nikola (magyar) 3828, 16. Kasimir (német) 3812

B-csoport: 1. Anna Vnukova (fehérorosz) 4092, 2. Subenok (fehérorosz) 4088, 3. Langridge (brit) 4076, 4. Kalinovská (cseh) 4072, 5. Lewis (brit) 4088, 6. Velicsko (orosz) 4060, 7. Muratova (orosz) 4060, 8. Maloszyc (lengyel) 4056, 9. Vorobjova (ukrán) 4056, 10. Cerutti (olasz) 4056, 11. Raisner (német) 4056, 12. Delemer (francia) 4052, 13. Pál Rita (magyar) 4040, 14. Simóka Nóra (magyar) 4024, 15. Sasvári Éva (magyar) 4020, 16. Vojtkó Edit (magyar) 4004

Az öttusa után az olimpiai mozgalomban

Medvegy Iván a MOB főmunkatársa

A MOB-iroda a megnövekedett feladatok megfelelő ellátása érdekében megkezdte a tervezett szerény létszámemelést. Május első napjaitól kezdve Medvegy Iván mesteredző, a Bp. Honvéd korábbi elnökhelyettese főmunkatársként a szakmai területen kapcsolódik be az iroda munkájába. Több mint két tucat jelentkező közül - amint Molnár Zoltán ügyvezető igazgató elmondta - végzettsége, szakértelme és a gyakorlati tapasztalat döntött az ötvenéves sportember mellett, aki többek között az 1999-ben nagy sikerrel rendezett budapesti öttusa-világbajnokság versenyigazgatója volt.

- A versenysportban töltöttem életemet. Rendkívüli megtiszteltetés számomra, hogy az olimpiai mozgalomban dolgozhatok, amitől eddig sem voltam távol, hiszen két tanítványom, Martinek János és Fábián László Szöulban olimpiai bajnokságot nyert - mondta Medvegy Iván, az egykori ifjúsági bajnok öttusázó.

Székelyhidi János, Nemzeti Sport 2001.04.28.