Győzelem 19-es rajtszámmal
Kostelic sporttörténelme

Szenzáció volt készülőben pénteken a női óriás-műlesiklás első futama után, amelyben nem más, mint a kombinációban és műlesiklásban aranyat, míg szuper-óriásműlesiklásban ezüstöt szerző horvát Janica Kostelic futotta a legjobb időt.

Ezzel az eredménnyel talán még ő sem számolt, hiszen a Világkupa-eredményei alapján csak a harmincadik volt a rangsorban, így az sem véletlen, hogy igen magas rajtszámmal, pontosan a tizenkilencessel vághatott neki a pályának.

Amelyen korábban a szakág több specialistája elvérzett. Kiesett a két norvég, a rutinosabb Andrine Flemmen és az idén feltűnő Stina Hofgard Nielsen, és a búcsúzók közé kényszerült a német Martina Ertl is, aki annak idején nagy ellenlábasa volt a már visszavonult olimpiai címvédő olasz Deborah Compagnoninak.

De térjünk vissza Kostelicre, aki a pálya alsó szakaszán "művelt" valami csodát, hiszen az utolsó részidőnél még csak a második helyen állt, ám a finisbe már negyvenkilenc századnyi előnnyel érkezett az addig élen álló osztrák Alexandra Meissnitzerhez képest.

És ha Kostelic eredménye szenzáció, beszéljünk egy kicsit az első futam után a harmadik helyen álló spanyol Rienda Contrerasról is, aki eddig még sohasem állhatott fel világversenyen a dobogóra.

Nos, Salt Lake Cityben sem sikerült ez a fiatal spanyolnak, aki a második futam után "csak" a hatodik lett, ám így is sporttörténelmet láthatott a a majd' húszezer néző, hiszen Janica Kostelic elképesztő magabiztossággal és több mint egy másodperces fölénnyel szerezte meg negyedik érmét, közte harmadik aranyát a játékokon. Ilyen teljesítményre pedig még egyetlen alpesi síző sem volt képes az olimpiák történetében (igaz, szuper-óriásműlesiklásban és kombinációban csak az 1988-as calgaryi játékok óta osztanak érmeket).

Kostelic egy másik fiatalt, a svédek vagány, ám olykor kissé szeles versenyzőjét, Anja Pärsont utasította maga mögé, aki az első futam negyedik helyét váltotta ezüstéremre.

És hogy mi történt a világbajnoki és Világkupa-címvédő svájci Sonja Neffel?

Az óriás-műlesiklás legjobbja a harmadik helyen zárt, amelynek borzasztóan örült, hiszen az első felvonás hatodik helye után a dobogó elég messzinek tűnt a számára. Az osztrákok pedig búslakodhattak, hiszen a Michaela Dorfmeistertől és Meissnitzertől várt két érem (főként egy arany) helyett üres kézzel búcsúzhattak Salt Lake Citytől.

Magassága/testsúlya: 175 cm/73 kg

Legjobb eredményei: 3x olimpiai bajnok (műlesiklás, kombináció, óriás-műlesiklás, Salt Lake City, 2002), olimpiai 2. (szuper-óriásműlesiklás, Salt Lake City, 2002); vb-5. (műlesiklás, Sankt Anton, 2001); összetett Világkupa-győztes (2000--2001), műlesikló Világkupa-győztes (2000--2001), 12x Vk-futamgyőztes

ALPESI SÍ. Férfiak, óriás-műlesiklás. OLIMPIAI BAJNOK: STEPHAN EBERHARTER (AUSZTRIA) 2:23.28 (1:11.98, 1:11.30), 2. Bode Miller (Egyesült Államok) 2:24.16 (1:12.89, 1:11.27), 3. Lasse Kjus (Norvégia) 2:24.32 (1:12.79, 1:11.53), 4. B. Raich (Ausztria) 2:24.40 (1:12.83, 1:11.57), 5. C. Gruber (Ausztria) 2:24.41 (1:12.82, 1:11.59), 6. B. Solbakken (Norvégia) 2:24.50 (1:13.15, 1:11.35), ...56. Vincze Péter (Magyarország) 2:46.73 (1:23.99, 1:22.74)

ALPESI SÍ. Nők, óriás-műlesiklás. OB: JANICA KOSTELIC (HORVÁTORSZÁG) 2:30.01 (1:16.00, 1:14.01), 2. Anja Pärson (Svédország) 2:31.33 (1:16.87, 1:14.46), 3. Sonja Nef (Svájc) 2:31.67 (1:16.94, 1:14.73), 4. A. Meissnitzer (Ausztria) 2:31.95 (1:16.49, 1:15.46) és M. Dorfmeister (Ausztria) 2:31.95 (1:16.89, 1:15.06), 6. M. J. Rienda Contreras (Spanyolország) 2:32.53 (1:16.73, 1:15.80), ...44. Vastagh Regős Márta (Magyarország) 2:52.50 (1:27.64, 1:24.86)